Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Bilmeniz Gereken CMD Komutları

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...
Film Torrent İndir
Sansürsüz Film İndir

Tüm işletim sistemlerinde bulunan komut istemi, bazen işlemlerimizi daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmemize olanak sağlıyor. Ufak işlemler için program indirip kurmaya ihtiyaç duymak yerine tek satırlık komutlar bile hayatımızda zaman açısından önem farz ediyor.

Windows’ta komut istemcisinin adı CMD olarak geçmektedir. Komut istemcisini açmak için, başlat kısmından “cmd” diye aratmak veya windows +  r tuşlarına basıp çıkan ekrana “cmd” yazdıktan sonra enter tuşuna basmak yeterli oluyor.

 

Ipconfig Komutu

Bilgisayarınızın o anda kullandığı Ip adresini gösterir. Bu komuta ekstra parametre girerek daha farklı işlemler yapabilirsiniz.
ipconfig/flushdns” bu komut ile DNS adresinize reset atıp yenileyebilirsiniz.
ipconfig/release” ve “ipconfig/renew” komutları ile yeni IP adresine sahip olabilirsiniz.

 

Assoc Komutu

Sisteminizde bulunan dosyaların, türüne göre hangi program tarafından açıldığını gösteren bir listeyi açmaya yarayan komuttur. Assoc komutu ile program – dosya türü ilişkisini görebilirsiniz.

 

Ping Komutu

Bu komut ile bilgisayarınız, test paketlerini iletişim ağına göndererek bir sıkıntı var mı yok mu bunu test eder.

 

Driverquery Komutu

Bu komut bilgisayarınızda bulunan sürücüleri listeler.

 

Netstat Komutu

Bilgisayarınıza bağlı aygıt ve cihazların bağlantı problemlerini veya açık portları izlemenize olanak sağlayan bir komuttur.

 

CD Komutu

Bu komut ile klasörlere erişebilirsiniz. Klasörler üzerinden işlemler yapabilirsiniz.

 

Shutdown Komutu

Bilgisayarınızı bu komut ile kapatabilirsiniz. Ancak bu komut sadece kapatmakla kalmaz bir daha ki açılışta görmek istediğiniz bazı windows işlevlerine erişmenizi sağlar. Mesela bilgisayarınızı “shutdown/r/o” komutunu kullanarak yeniden başlatırsanız karşınıza Gelişmiş Başlangıç Ayarları menüsü açılacaktır ve bu menüden Güvenli Mod ve Kurtarma işlevlerini görebileceksiniz. Bunun yanında daha bir sürü işlevi vardır ancak genel olarak bunu bilseniz yeterli olacaktır.

Bilmeniz Gereken CMD Komutları BENZER İÇERİKLER
Bilmeniz Gereken CMD Komutları YAPILAN YORUMLAR